Pytanie o basen ?

21 posts / 0 new
Ostatni wpis
Marek_Krzysiak
Obrazek użytkownika Marek_Krzysiak
Pytanie o basen ?

Mam pytanie czy kiedyś się rozpocznie wkońcu jakaś budowa ? Orlik już w połowie projektu wykonany. Jakieś drogi budują koło szpitala nie wiadomo po co tak samo rondo koło kościoła . Jak by ludzie prowadzić umieli i rozglądali się to by wypadków nie było . Słyszałem też w Radiu Lublin coś o jakimś deptaku aż do Urzędu Miasta. Ale co z basenem były ładne projekty i co w szufladzie wylądowały ???

robot
Obrazek użytkownika robot
Pytanie o basen ?

Jak by ludzie prowadzić umieli i rozglądali się to by wypadków nie było .

Nie ma co, stalowa logika.
....ale też jetem ciekaw co do tego projektu. Jak znam życie to zacznie się o tym mówić w okolicy wyborów...

"(...)Znów w dłoni zamiast płaskiej butelki
Znany kształt kolby od parabelki(...)"

zales00
Obrazek użytkownika zales00
Pytanie o basen ?

Marek_Krzysiak napisał/a:
Jak by ludzie prowadzić umieli i rozglądali się to by wypadków nie było .

Racja wybitnie stalowa... kolega porusza się autem w ogóle za kółkiem? ;) takie rzeczy są bardzo potrzebne :) chociaż z jednym trzeba się zgodzić... w Parczewie generalnie ludzie jeździć nie umieją [mam na myśli kulturę na drodze].

Mógłbym napisać co nieco co słyszałem o basenie, ale wolę przemilczeć bo ktoś mnie sądownie za to rozliczy ;)

Skasowany
Pytanie o basen ?

Nie zakończono chyba jeszcze oceny formalnej, ale biorąc pod uwagę liczbę złożonych wniosków szanse nie są większe niż 25%. Nałożyć na to rozkład finansowania projektów słabe konotacje polityczne naszej władzy to szanse na basen w tej kadencji nie są większe niż 5 do 10 %.. ale trzeba mieć nadzieje .Prawdopodobnie jednak tej i większości innych obietnic burmistrz nie zdoła zrealizować. Wszystko wyjaśnieni się pod koniec roku. Jak mike przyjdzie do pracy w poniedziałek to może poda więcej szczegółów.

O rondo bym się nie martwił prędko nie będzie . Zachęcam do prześledzenie wykonania budżetu za pierwsze półrocze. 2009 Planowane inwestycje wykonano w 1,14 % wiec mocno ściskajmy kciuki

andyR
Pytanie o basen ?

Czy ktoś jeszcze wierzy w to, że w Parczewie może być basen?

Marek_Krzysiak
Obrazek użytkownika Marek_Krzysiak
Pytanie o basen ?

http://victoriaparczew.yoyo.pl Zapraszam Wszystkich !!!! Na Forum również !!! Reportaże ... Galerie... oraz Filmy z meczów :)

Skasowany
Pytanie o basen ?

roman napisał/a:
Czy ktoś jeszcze wierzy w to, że w Parczewie może być basen?

Ja wierze. Ale nie z kadencji obecnych władz. Ta sprawa jak i wiele innych je przerasta.

andyR
Pytanie o basen ?

O basenie słyszę od czasu, kiedy zaczynałem podstawówkę, czyli od ok. trzydzieściparu lat. :)
Wybory coraz bliżej. W lublinie planują kolejkę linową za 100mln, u nas znowu zacznie się mówić o basenie.

socom45
Obrazek użytkownika socom45
Pytanie o basen ?

Faktycznie troche "kiszka" u nas z tym basenem. Nie mówiąc o innych inwestycjach. Gdzieś ten, nasz Parczew "blednie" przy innych podobnych miastach. Właściwie brutalnie można powiedzieć, że u nas nic nie ma, oprócz bazyliki i stadionu, bo to chwalą przyjezdni.

mike
Pytanie o basen ?

Witam Pana wespazjana i pedze z wyjasnieniami:).

mike
Pytanie o basen ?

Basen jest juz po ocenie foramlnej. Projekt przeszedł go bez wiekszego problemu. Za dwa tygodnie rozpocznie sie ocena merytoryczna i potrwa gdzies do połowy października. Szanse moim zdaniem wynoszą około 30%. Jest do podziału 205 milionów a projekty opiewają na 650 milionów.
Co do reszty komentarzy pamietajcie Panstwo, ze Parczew nie jest najbogatsza gmina. Budżet na inwestycje to około 3 milionów. W tym roku dzieki pieniądzą z Unii i od Rzadu robimi inwestycje za około 9 milonów. Nie czarujmy sie - na kolejke linowa za 100 milonów , czy multikino nie ma szans, natomiast projekt basenu zakłada, ze uda sie go wybudowac w dwa i pół roku za 16 i pól miliona z czego około 14 milionów stanowic beda środki unijne. Taki montaz finansowy wytrzyma nasza gmina. Budowa samego basenu bez srodków z UE to moim zdaniem strzał w kolano, poniewaz mieszkancy chca tez innych inwestycji. Za pieniadze z unii checmy budowac od marca drogi na całym osiedlu laskowska i kontynuowac budowe kanalizacji - osiedkle laskowska, Sowin i Jesionka. Wkład własny tylko do tych dwóch projektów to ponad 5 milionów złotych. To obrazuje jak umiejetnie trzeba gospodarowac pieniedzmi, aby wystarczyło na jak najwiecej inwestycji.
Na koniec jeszcze jedna informacja - robiłem bardzo szczególowe rozeznanie po innych miastach, które mają juz baseny i okazało sie ze przy max obłozeniu basenu miasta i tak dokładaja rocznie do ich utrzymania od 400 do 700 tysiecy. Wiec jezeli basen powstanie trzeba liczyc sie z tym, ze jego utrzymanie zredukuje co roku znacznie kolejne inwestycje lub wpłynie na podatki lokalne.

andyR
Pytanie o basen ?

To basen nie będzie (jeśli dalej fantazjujemy, że dojdzie do budowy) udostępniany komercyjnie, żeby zarabiał na siebie i chociaż część kosztów jego utrzymania była by pomniejszona?
A może można by do budowy zaprosić prywatnych inwestorów?

mike
Pytanie o basen ?

Przepraszam moze niejasno napisałem. Basen (o ile zostanie wybudowany) bedzie udostepniany komercyjnie i musi wypracowac z pół miliona rocznie, tak zeby dolozyc do niego juz "tylko" kolejne 400-500 tysiecy. Zaplanowano otwarcie od 6 - 22 i obłożenie max około 30 osób na godzine na cąłym obiekcie. Szkoły z całego powiatu mają wchodzic w ramach wejsc grupowych na podstawie podpisanych porozumien pomiedzy gminami, miastem i straostwem.
W ramach ciekawostki podam, ze zaplanowano cztery drogie i nowoczesne systemy wpływające na obnizenie kosztów eksploatacji basenu - mianowicie sa zaprojektowane 45 solarów słonecznych, specjalny system filatracji wody piaskiem okrzemkowym, system odzyku ciepła z kanalizacji sanitarnej i system odzysku ciepła z wentyalcji budynku. Te rozwiazania obniza o kilkanascie procent koszty utrzymania budynku.

Skasowany
Pytanie o basen ?

Zawsze można rozbić namiot na zalewem i postawić TOIa :)
Przykłady wielu sportowców pokazują , ze taki warunki dobrze hartują przyszłych medalistów.

robot
Obrazek użytkownika robot
Pytanie o basen ?

45 solarów słonecznych, specjalny system filatracji wody piaskiem okrzemkowym, system odzyku ciepła z kanalizacji sanitarnej i system odzysku ciepła z wentyalcji budynku. Te rozwiazania obniza o kilkanascie procent koszty utrzymania budynku.

Brzmi sensownie.

Nie wiem czy gdzieś tego przypadkiem nie przeoczyłem, ale chciałbym zapytać się o konkretną lokalizację projektu. Kolejne pytanie dotyczy samego projektu: jak będzie długość i ilość torów oraz czy są przewidziane inwestycje w stylu łaźnia lub siłownia?

"(...)Znów w dłoni zamiast płaskiej butelki
Znany kształt kolby od parabelki(...)"

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Pytanie o basen ?

mike napisał/a:
Na koniec jeszcze jedna informacja - robiłem bardzo szczególowe rozeznanie po innych miastach, które mają juz baseny i okazało sie ze przy max obłozeniu basenu miasta i tak dokładaja rocznie do ich utrzymania od 400 do 700 tysiecy. Wiec jezeli basen powstanie trzeba liczyc sie z tym, ze jego utrzymanie zredukuje co roku znacznie kolejne inwestycje lub wpłynie na podatki lokalne.

No właśnie ... Chciałbym również uświadomić entuzjastów "wodotrysków", że koszty budowy to jedno, a ogromne koszty eksploatacji to drugie, trzecie, a może nawet dziesiąte ;)
Przyjmując za Mike 500 tyś. z naszych podatków rocznie na utrzymanie basenu to wychodzi ok. 33 zł na każdą osobę w gminie (15.000 mieszkańców). W skali rodziny (4 osoby) to już konkretne pieniądze. Jak ktoś ma garaż czy inną luksusową szopę gdzie prowadzi działalność gospodarczą, to może zapłacić dużo więcej niż średnia gminna. Tak czy inaczej będzie to sporo kosztować, a (prawdopodobnie) zwłaszcza przedsiębiorców, których jak wiadomo w naszej gminie mamy nadmiar :|

A przecież w innym wątku dowiadujemy się, że powinniśmy sortować śmieci, żeby nie płacić słono za transport do odległych sortowni lub ponosić koszty kar. Innym problemem który warto za te pieniądze rozwiązać to brak miejsc w przedszkolach. Znikający dworzec PKS. Nieczynna kolej. Brak tras turystyczny, Brak muzeum regionalnego.
Nikła oferta kulturalna - zwłaszcza dla młodzieży. Można wyliczać, bo to temat morze - co zrobić żeby optymalnie wydać dostępne pieniądze.

Obietnice wyborcze święta rzecz, ale z tym basenem to trzymam kciuki, żeby się ... nie zbudował :)

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

andyR
Pytanie o basen ?

Ano właśnie, Tomek ma rację, jest cała masa ważniejszych rzeczy, których brakuje. Dlatego zapytałem się retorycznie, czy ktoś w to wierzy, że basen powstanie. Czy te inne miasta, które już mają baseny, są podobne do Parczewa, czy może jednak większe pod względem liczby mieszkańców lub z większym budżetem? Ile z tych basenów jest wybudowanych wiele lat temu, gdy nie liczono się z kosztami lub są pozostałością po dużych zakładach pracy? Mike, czy możesz podać jakieś przykłady innych miasteczek kilkunastotysięcznych, które niedawno wybudowały lub właśnie budują podobne baseny?

mike
Pytanie o basen ?

A no własnie pomysłów jest sporo a kasy mało. Ale uwazam ze warto walczyc oten basen, moze dlatego ze odpowiadałem za ten projekt i zwiazałem sie z nim emocjonalnie. Staralem sie przygotowac wszystko jak najciekawiej w oparciu a male srodki jakie mamy. Żeby zwiekszyc atrkacyjnos, w tym zwłaszcza dla młodziezy, jest przewidziana 50 metrowa zjezdzalnia, mały basen dla dzieci, siłownia, sauna, solarium i wiele innych rozwiazan.
Kilkunasto tysieczne miasteczka maja baseny i radza sobie z ich utrzymaniem. Kwestia dobrego zarzadu.
W przedszkolach juz nie da sie stworzyc wiecej oddzialów. W tej kadencji stworzylismy 4 nowe oddziały (3 Parczew i 1 Przewłoka). Żeby stworzyc kolejne trzeba budowac nowe przedszkole. Ale pamietajcie państwo, że Rząd przyjał, iz 6 latki ida do szkoły i dlatego w nastepnym i kolejnych latach poluzuje sie bardzo w przedszkolach, bo zostana 5,4 i 3 latki.

mike
Pytanie o basen ?

Co do szans basenow. Wlasnie jestem po spotkaniu z marszałkiem Sosnowskim. Powiedział on na formum całego powietu, ze jest takie stanowisko, zeby dać w pierwszej kolejności pieniadze na wszystkie zożone projekty dotyczące budowy basenów, co pochłonie okolo 80 z 205 milionów. Pozostałe 120 milonów nalezy podzielic na hale sportowe, boiska i termomodernizacje szkół. Jezeli tak sie stanie szanse naszego projektu sa znacznie wieksze. Zwłaszcza, ze projekt był pisany pod kryteria oceny.

Skasowany
Pytanie o basen ?

Basen jest w naszym mieście bardzo potrzebny. Nie rozumiem sceptyków tego pomysłu., jakie inwestycji miałby zostać zrealizowane w miejsce zaoszczędzonych funduszy na basenie ? Co do panów z PSLu to z duuużym dystansem traktowałbym słowa polityków tej partii. Wtedy zderzenie z rzeczywistością będzie mniej brutalne. :)

Marek_Krzysiak
Obrazek użytkownika Marek_Krzysiak
Pytanie o basen ?

Czyżby szansa była i pieniądze się znalazły bo na stronie urzedu miejskiego znalazłem Zamówienie publiczne na ten basen ... Ciekawe czy ktoś się zgłosi na budowę tego kompleksu sportowo - rekreacyjnego

http://victoriaparczew.yoyo.pl Zapraszam Wszystkich !!!! Na Forum również !!! Reportaże ... Galerie... oraz Filmy z meczów :)